Dieta BARF dla aktywnego psa

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Dieta BARF dla aktywnego psa

Ostatnimi czasy posiadanie psa stało się pewnego rodzaju trendem. Na rynku pojawiają się producenci psich akcesoriów, coraz to nowe karmy i przysmaki, a sporty z udziałem psów i ich właścicieli zrzeszają coraz większą ilość zwolenników. Popularny Runmageddon zyskał swój odpowiednik w postaci Hard Dog Race. Kolejnym sportem jest Dog trekking, czyli spacery po górach z psiakiem. Wiele właścicieli jeździ również na rowerze ze swoimi psami. Tak wysoce aktywne czworonogi wymagają odpowiedniej diety.

Psi sportowiec na diecie BARF

barf dla psa aktywnegoCoraz więcej psów uprawia sporty ze swoimi właścicielami. Biegi, pływanie, trekking, bieg przy rowerze, czy agility. Pies sportowiec, pracując swoim ciałem, potrzebuje większej dawki kalorii oraz składników odżywczych, niż jego przyjaciel kanapowiec. Dlatego też właściciele dbający o swojego czworonoga rezygnują z suchej karmy na rzecz zbilansowanej diety BARF. Dieta BARF oparta na wielu specjalistycznych badaniach to zbiór zasad prawidłowego żywienia psa, zgodnie z jego naturą. Głównym składnikiem BARF-u, czyli biologicznie odpowiedniej surowej diety (biologically appropriate raw food) jest surowe mięso. Zasady tej diety są proste: dieta Twojego pupila powinna składać się z 60-80% surowych kości z mięsem, resztę powinny stanowić wysokiej jakości, urozmaicone resztki jedzenia ludzkiego. Najlepiej, gdy większość lub wszystkie składniki są surowe. Nie znaczy to jednak, że mamy podawać jedynie mięso. Pies z natury jest wszystkożerny. Co za tym idzie, może przeżyć, jedząc cokolwiek. Najlepszym dowodem jest to, że wiele psów całe życie je niskiej jakości karmy komercyjne, które zawierają głównie roślinne wypełniacze. Niemniej jednak, by zachować zdrowie i dobrą kondycję psa na lata, należy zastanowić się nad jego żywieniem i odpowiednio przemyśleć plan karmienia. BARF dla psa aktywnego to najlepszy wybór, by zachować zdrowy wygląd i najlepsze samopoczucie pupila. Wbrew pozorom dieta BARF jest bardzo prosta, ponieważ bilans pokarmowy wcale nie musi być zachowany w każdym posiłku. Bilans osiągamy na przestrzeni miesiąca. To tak samo, jak żywienie człowieka. Nie jesteśmy w stanie zachować wszystkich wartości odżywczych w każdym posiłku.

Żywienie psa oparte na surowym mięsie oraz dodatkach niesie wiele korzyści. Już po pierwszym miesiącu można zauważyć zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu sierści, poprawę uzębienia, wyeliminowanie problemów skórnych, poprawę sprawności fizycznej. Zdrowy, dobrze odżywiony pies to także zmniejszenie kosztów związanych z wizytami u lecznicy weterynaryjnej. Warto zastanowić się nad przejściem na dietę BARF, która poprawi zdrowie naszego czworonoga.