Czym jest strój regionalny?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Czym jest strój regionalny?

 

Nasza ojczyzna, którą jest Polska jest niewątpliwie bardzo bogatym kulturowo regionem, a to za sprawą niebywale bogatej historii, którą nie każdy kraj tak jak my może się dumnie i wyniośle szczycić. Polska to kraj gdzie różnorodność była od zawsze i tak też ten kraj został ukształtowany, po dziś dzień są jeszcze regiony gdzie są bogate tradycje i kultura regionu jest mocno pielęgnowana. To wspaniałe i niewątpliwie warto z tak dużej różnorodności być dumnym, bo to na prawdę coś niesamowitego.

Stroje regionalne charakterystyczne dla danego obszaru

strój regionalnyDlatego też w Polsce są takie regiony gdzie ludzie mocno się utożsamiają ze swoją kulturą i regionem, w jakim żyją, na przykład tego przykładem tutaj może niewątpliwie być społeczność, jaką stanowią u nas Kaszubi, ta grupa etniczna żyje sobie spokojnie od wielu już pokoleń na północy naszego kraju i dumnie podchodzi do swojego rodowodu i przynależności społecznej. Bo to właśnie Kaszubi są tutaj nie ma co ukrywać jedną z najbardziej popularnych w Polsce społeczności, które mocno stawiają na tradycje i swoje pochodzenie. To też bardzo ważny tutaj niewątpliwie jest dla nich charakterystyczny i często nawet własnoręcznie wyszywany strój regionalny, który od pokoleń jest czymś bardzo typowym dla tego regionu i ludzi tam też żyjących. To właśnie odpowiedni ubiór i charakterystyczny strój sprawiają, że każdy, kto przyjedzie w tamte regiony będzie wiedział, że ma do czynienia z typową kulturą charakterystyczną dla tego właśnie regionu a ludzie, którzy tam żyją szczycą się z tego kim tak naprawdę są. To bardzo interesujący temat i zarazem ważny do tego, by szanować tą odrębność i się z niej cieszyć. Bo dzięki temu po prostu świat i życie staje się znacznie barwniejsze oraz kolorowe, a przecież nikt nie lubi codziennej monotonni i szarości, a współcześnie, niestety, ale poniekąd do tego właśnie dążymy, że niszczymy tą różnorodność, która niegdyś była tak bardzo istotna dla każdego człowieka, który żył w Europie. Dziś granice znikają i widzimy jak kraje zmieniają się w jedną wielką aglomerację i skupisko ludzi, którzy już tak nie przykładają uwagi do swojej kultury i pielęgnowania licznych tradycji z tym związanych.

Zatem warto pielęgnować swoje tradycje i kulturę, szczególnie jeśli chodzi o jakieś lokalne święta charakterystyczne dla danej społeczności lub regionu, to też warto pamiętać, że właśnie na tego typu świętach bardzo często jest wymagany odpowiedni i własnoręcznie uszyty strój ludowy czy inaczej zwany po prostu regionalnym.