Czym jest dygestorium?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Czym jest dygestorium?

Wyciąg laboratoryjny, nazywany też dygestorium to urządzenie, które powstało w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom pracującym w laboratoriach chemicznych, biologicznych, analitycznych, a także w niektórych zakładach przemysłowych. Wyciąg wyposażony jest w wentylator, który ma na celu uchronić przed szkodliwym działaniem substancji osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Urządzenie niweluje wpływ pary i pyłów na organizm, a także zmniejsza ryzyko powstania pożaru bądź eksplozji.

Jak zbudowane są wyciągi laboratoryjne?

dobre dygestoriumWyglądem dygestorium przypomina szafkę laboratoryjną, w której umieszcza się badany preparat. Podstawowym elementem budowy wyciągu jest przednia szyba, którą można unosić na określoną wysokość, by móc włożyć ręce po umieszczony w dygestorium preparat. Dzięki niewielkiej szczelinie wyłącznie na dłonie, twarz laboranta pozostaje chroniona. Aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo osobom pracującym w laboratoriach, dobre dygestorium wyposaża się również w czujniki przeciwpożarowe, a także sondy, które wykrywają wysokie stężenie toksycznych gazów. Całe urządzenie jest od wewnątrz podświetlane oraz może mieć dostęp do instalacji wodnej bądź gazowej. Ze względu na sposób montażu oraz mobilność, można wyróżnić dygestorium kanałowe oraz recyrkulacyjne. Drugie z wymienionych są mobilne, przez co nie ma konieczności podłączania ich do dodatkowego osprzętu. Wentylacja wyciągów laboratoryjnych jest dość prosta – na wczesnym etapie filtracji, powietrze przechodzi przez specjalne pianki, aby uniknąć przedostania się większych cząstek. Następnie tak przefiltrowane powietrze przelatuje przez warstwę węglową, która zapobiega przedostawaniu się gazów i substancji szkodliwych do środowiska. Zastosowane filtry regularnie się wymienia (pierwszy średnio co 6 miesięcy, drugi co 2 lata). Budowa dygestoriów jest ustalana przez normy unijne, przez co zapewniona jest gwarancja maksymalnego bezpieczeństwa. Sprzęt warto regularnie oddawać do serwisu i konserwacji, aby zachował swoją skuteczność.

Istnieje kilka przedsiębiorstw, które specjalizują się w serwisie oraz sprawdzaniu skuteczności dygestoriów i innych urządzeń laboratoryjnych, w tym również komór laminarnych i urządzeń do dekontaminacji. Dzięki takim testom można nie tylko poprawić bezpieczeństwo osób pracujących przy tym urządzeniu, ale również wpłynąć na znaczną obniżkę generowanego prądu. Wyciąg laboratoryjny potrafi być kosztowny, a rutynowe testy pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie na obniżkę rachunków za pobór energii.