Czy warto gumować wałki i rolki?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Czy warto gumować wałki i rolki?

Rodzajów wałków jest bardzo dużo. Z ich wykorzystania cieszą się między innymi gospodynie domowe, gdy stają przed zadaniem upieczenia ciasta. Innym miejscem, gdzie się znajduje forma wałka, jest warsztat mechanika, gdzie dokonuje przeglądu wału napędowego lub korbowego. Wreszcie wałki oraz rolki wykorzystywane są przy maszynach zwanych prasami, lecz oczywiście nie chodzi o gazety. Tego typu części maszyn można poddać procesowi nazywanemu gumowaniem. Aż chce się zapytać – po co?

Gumowanie wałków oraz rolek – po co to komu?

gumowanie wałków i rolekOczywiście na pierwszy rzut oka można zauważyć, że po gumowaniu każdy z elementów wygląda, jakby dopiero co został zakupiony. Pięknie się świeci, guma przylega do rolki lub wałka, a na dodatek kolor jest intensywny, bez zabrudzeń. Jednak oczywiście nie chodzi o sam wygląd, ponieważ jak się okazuje, jest on najmniej istotną cechą. Najważniejsza jest trwałość i funkcjonalność. Właśnie to może zapewnić gumowanie wałków i rolek. Proces ten zwiększa odporność tych elementów na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, wilgoć i wiele chemikaliów. Dzięki temu niestraszne im upadki przedmiotów na ich powierzchnię, a na dodatek nie przewodzą prądu co okazuje się być dodatkową zaletą, gdyż zapewniają pełne bezpieczeństwo korzystania z nich. Elementy takie jak wałki oraz rolki zyskają nowe życie bez konieczności kupna nowych części, które okazać się mogą niestety dość drogie. Jeśli chodzi o proces, w jaki się odbywa, wykonywany jest z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn, w odpowiednich fabrykach i warsztatach. Wyeksploatowany element najpierw oczyszcza się z uszkodzonej warstwy, następnie umieszcza w specjalnej formie, a kolejno wlewana jest do niej pod wysokim ciśnieniem guma. Dzięki tej metodzie gumowy element dokładnie przylega do regenerowanej powierzchni, zapewniając jej ochronę. Oczywiście przed samym przeprowadzeniem procesu gumowania, następuje skrupulatna kontrola elementu w celu sprawdzenia jego użyteczności. Niektóre elementy są zbyt wyeksploatowane, by móc je poddać regeneracji. Przykładowo jeśli konstrukcja wałka lub rolki, która jest stalowa, okaże się wygięta – gumowanie niestety na nic się nie zda.

Proces gumowania jest świetnym sposobem na cięcie kosztów przez firmę. Oszczędności są spowodowane faktem, że wykorzystanie gumy do regeneracji elementów maszyn jest zdecydowanie tańszy aniżeli zakup nowych części. Dodatkowo często może okazać się, że odrestaurowany wałek lub rolka jest zdecydowanie bardziej odporny, niż był wcześniej – bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne, a także na wilgoć.