Czy terapie małżeńskie mają sens?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Czy terapie małżeńskie mają sens?

Wiele osób zastanawia się, czy terapie małżeńskie są skuteczne i czy przynoszą oczekiwane rezultaty. Okazuje się, że w wielu przypadkach są skuteczne. Warto jednak zastanowić się dobrze nad tym, do jakiego psychologa się zgłosić i jak często uczęszczać na terapię. Przede wszystkim dobrze jest poznać opinie dotychczasowym pacjentów o gabinecie i z pewnością warto wziąć je pod uwagę. Psycholog powinien być fachowcem, mającym niezbędne doświadczenie oraz kwalifikacje. 

Jaka terapia będzie skuteczna?

terapia małżeńska poznańSkuteczna będzie ta terapia, w którą pary należycie się zaangażują. Oczywiście ogromne znaczenie ma także to, kto terapię prowadzi. Terapia małżeńska Poznań powinna być prowadzona przez kompetentnego, doświadczonego psychologa, który zna się na swojej pracy i angażuje się w nią należycie. Trzeba powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, że w życiu par mogą pojawiać się chwile dobre, jak i nieco gorsze okresy. Trzeba jednak umieć przezwyciężać kryzysy – o ile jest to możliwe i ma sens. Czasem dobrym rozwiązaniem okazuje się właśnie terapia małżeńska, gdyż osoba postronna może spojrzeć na problemy pary obiektywnie. Podczas terapii można pozbyć się negatywnych emocji, a także wypracować metody radzenia sobie z konfliktami. Pamiętajmy o tym, że każda para może mieć jakieś trudności. Czasem są one od małżeństwa niezależne. Mogą wynikać nie tylko z braku porozumienia, ale także z sytuacji, które nam się przytrafiają. Czasem jest też tak, że zapominamy co jest dla nas naprawdę ważne, a skupiamy się na rzeczach, które nie mają większego znaczenia. Zdecydowanie warto rozważyć wówczas możliwość wzięcia udziału w profesjonalnej terapii, pod okiem fachowca. Czy trudno jest znaleźć sprawdzony gabinet psychologiczny? Niekoniecznie – takie gabinety są obecne w wielu polskich miastach. Znajdują się między innymi w Poznaniu, w Krakowie, w Rzeszowie, a także w Wrocławiu czy też w Warszawie. W gabinetach pracują specjaliści, którzy pomagają parom na nowo odnaleźć sens istnienia związku, a także nauczyć się na nowo rozmawiać o swoich oczekiwaniach. 

Pamiętajmy o tym, że rozstanie nie zawsze jest dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktów w małżeństwie. Jeśli trudności wynikają z tego, że po prostu straciliśmy ze sobą dobry kontakt, to być może jest szansa na naprawę tych relacji. Jednak zarówno jedna, jak i druga strona musi tego zdecydowanie chcieć. Po podjęciu decyzji o terapii małżeńskiej ważne jest to, aby w zajęciach aktywnie uczestniczyć i angażować się w poprawę relacji małżeńskich. W każdej sytuacji należy odnosić się do siebie z szacunkiem.