Czy potrzebni są pracownicy z Bangladeszu w Polsce?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Czy potrzebni są pracownicy z Bangladeszu w Polsce?

Mimo dużego napływu pracowników z Ukrainy do Polski w ostatnich latach, nadal wiele firm narzeka na luki w zatrudnieniu, i poszukuje pracowników przede wszystkim do  branż produkcyjnych, budowlanych, spożywczych i różnego rodzaju usług. Coraz częściej poszukiwani są także pracownicy innych zawodów m.in. spawacze, szwaczki, ale także pracownicy działów IT. Rosnąca liczba nieobsadzonych miejsc pracy, duża konkurencja w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy sprawia, że wykorzystywane są alternatywne metody pozyskania pracowników.

Jak zatrudnić pracowników z Bangladeszu w Polsce?

pracownicy z bangladeszu w polsceRekrutacja pracowników z Bangladeszu i innych krajów Azji cieszy się rosnącą popularnością, aby proces zatrudnienia przebiegał sprawnie, musimy być świadomi jego etapów. Zatrudnienie pracownika z Azji nie jest łatwe i szybkie, przede wszystkim dlatego, że nie ma tu zastosowania procedura uproszczona jak w przypadku np. pracowników z Ukrainy, Białorusi czy Gruzji. Niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na pracę typu A w Urzędzie Wojewódzkim. Musimy też mieć na uwadze, że potrzebny będzie czas na wysłanie dokumentu do pracownika i wyrobienie przez niego wizy. Cały proces rekrutacji będzie wiązał się też z większymi nakładami finansowymi ze strony pracodawcy.Ponieważ samodzielna rekrutacja pracowników w tych krajach jest bardzo trudna, gdyż trzeba mieć na nią zgodę miejscowego Ministerstwa pracy i polityki społecznej. Warto nawiązać współpracę z rzetelną Agencją rekrutacyjną, która zajmie się wszelkimi formalnościami. Pojawia coraz więcej firm oferujących takie usługi.Skomplikowana procedura może działać także na korzyść pracodawcy, ponieważ w przypadku chęci zmiany pracodawcy, pracownicy z Bangladeszu w Polsce, ubiegają się o to, muszą przeprowadzić nie mniej skomplikowany proces, a czas oczekiwania na decyzje to nawet kilka miesięcy, dla porównania zmiana pracodawcy u pracowników z Ukrainy, zajmuje tylko kilka do kilkunastu dni, w zależności od województwa.Pracownicy z Bangladeszu w Polsce cenią sobie stabilność zatrudnienia, długoterminową pracę oraz atrakcyjne dla nich wynagrodzenie. 

Zatrudnienie pracowników z Azji jest dobrym rozwiązaniem dla firm które potrzebują pracowników na umowy długoterminowe, którym zależy na zwiększeniu jakości i zmniejszeniu rotacji pracowników. Minusem na pewno jest koszt zatrudnienia, wyższy niż w przypadku pracowników z Ukrainy, oraz czas oczekiwania na pracowników. Jednak wizja zmotywowanych pracowników, których firma zatrzyma na dłużej sprawia, że są oni cenieni na obecnym rynku pracy.