Co zrobić gdy ukąsi nas kleszcz?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Co zrobić gdy ukąsi nas kleszcz?

Wiosna i lato to pory roku, które niosą ze sobą wiele przyjemnych chwil, ale także kilka zagrożeń. Do najgroźniejszych z nich należy przede wszystkim ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi. Dotyczy to przede wszystkim osób, które są narażone na ukąszenia ze względu na częste przebywanie w lesie i w jego pobliżu. Kleszcze mogą ukąsić nas podczas wykonywanie wielu aktywności. Zalicza się do nich nawet zwykły spacer czy jazda na rowerze w gęstych zaroślach leśnych.

Jakie działania podjąć, gdy ukąsi nas kleszcz?

kleszcz badanieKleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób, dlatego tak ważne jest szybkie działanie po ukąszeniu kleszcza. Jeżeli nie zadziałamy wystarczająco szybko, choroba może rozwinąć się w bardzo szybki sposób, poważnie zagrażając nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu. Gdy ukąsi nas kleszcz badanie na boreliozę jest najważniejszym badaniem, jakie możemy wykonać. Choroba ta jest niezwykle podstępna i mimo że w wielu wypadkach daje szereg objawów, często nie jesteśmy w stanie ocenić sami, czy doszło do zakażenia. Aby wykonać tego typu badanie, możemy zgłosić się do laboratorium na badanie krwi, lub też zbadać samego kleszcza. Ta druga metoda jest niezwykle popularna w ostatnim czasie i pozwala na zbadanie konkretnego osobnika, który nas ukąsił. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że doszło do zarażenia konkretnym rodzajem choroby. Badania na obecność boreliozy mogą wykonywać osoby, które zostały ukąszone przez kleszcza, lub też takie, które nie pamiętają tego rodzaju zdarzenia. Dużo ukąszeń kleszczy ma miejsce poza naszą wiedzą, a choroba zwana borieliozą może rozwinąć się zarówno u ludzi, którzy często odwiedzają tereny leśne, jak i u tych, którzy nie mają takiego zwyczaju. Ukąszenia kleszcza są także często nieodczuwalne, a my możemy zauważyć, że coś nas ukąsiło dopiero po paru dziesięciu godzinach lub nawet dwóch dniach. Do tego czasu choroba może rozwinąć się niezwykle szybko. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie ukąszenia oraz szybkie działanie, mające na celu diagnozę, oraz ewentualne wdrożenie konkretnego leczenia. Wiele przypadków zachorowań można w ten sposób wyleczyć w szybki sposób.

Ukąszenia kleszcza są niezwykle groźne, jednak w przypadku przedsięwzięcia odpowiednich kroków prewencyjnych, możemy uniknąć zakażenia i rozwinięcia groźnej choroby. W dzisiejszych czasach możemy wykonać szereg profesjonalnych badań, które mają na celu nie tylko wykrycie choroby, ale także dobranie odpowiedniego leczenia antybiotykowego, które jest w stu procentach skuteczne i bezpieczne dla organizmu.