Co warto wiedzieć przed walką z kretem?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Co warto wiedzieć przed walką z kretem?

Domowy ogródek może nawiedzać wiele szkodników, a jednym z nich jest kret, który uważany jest za zmorę ogrodników. Nic w tym dziwnego, skoro skutecznie psuje pracę przy roślinach i niszczy ich systemy korzeniowe, a nawet sprawia, że świeżo skoszony trawnik wygląda gorzej niż wcześniej. Jakie jednak są najbardziej skuteczne środki na kreta? 

Jak pozbyć się kreta? 

najbardziej skuteczny środek na kretaKret jest niewielkim ssakiem, który żyje pod ziemią. Żywi się owadami, a ich podziemne tunele mają przede wszystkim stworzyć pułapkę dla dżdżownic i larw owadów. Właśnie przez te tunele kret przyczynia się do niszczenia korzeni roślin. Warto jednak wiedzieć, że ssak ten nie jest jedynie znany ze szkód, które robi, bo może być pożyteczny – zjada w końcu inne szkodniki, które mogą zagrażać roślinom, a także spulchnia glebę poprzez swoje podziemne manewry. Poza tym należy zaznaczyć, że kret znajduje się pod częściową ochroną i zaleca się walkę z nim w sposób jak najbardziej humanitarny. Dlatego pozbywanie się kretów należy zacząć od nieinwazyjnych metod. Pierwszym sposobem mogą być tzw. kretołapki, czyli urządzenia, które łapią żywe zwierzę. W tym przypadku należy być jednak bardzo uważnym, bo ssak ten może zdechnąć z głodu nawet po 10 godzinach, dlatego należy od razu wypuścić kreta na wolność, oczywiście jak najdalej od własnego ogrodu. Domowym sposobem może być również zrobienie z butelek plastikowych odstraszaczy. Kolejnym domowym sposobem będzie np. zastosowanie sierści psa czy kota, a nawet ludzkich włosów, ponieważ krety nie lubią takich zapachów. Można również spróbować użyć octu, czy też spleśniałej skórki cytryny i resztek ryb, szczególnie śledzia. Często wykorzystuje się również olej napędowy i naftę. Sposobów jest wiele i nie każdy będzie dobry czy też opłacalny – a najbardziej skuteczny środek na kreta to granulat lub płyn odstraszający. Roztwór wlewa się do kretowiska, a żeby upewnić się, że jest ono świeże, warto sprawdzić ziemię wokół. Gdy jest ona wilgotna i rozkopana, to znaczy, że kret niedawno tam był. Jeśli chodzi o granulki, to je wsypuje się do otworu i zalewa wodą – w ten sposób powstaje drażniący gaz, który ma zmusić kreta do przeniesienia się w inne miejsce.

Kret nie jest zwierzęciem, które jedynie szkodzi, a poza tym wciąż znajduje się pod częściową ochroną. To sprawia, że powinno się podejść do walki z tymi zwierzętami przede wszystkim z głową i nie zabijać kretów, jeśli ma się inny wybór. Dzisiejszy rynek oferuje wiele humanitarnych metod, które pomogą pozbyć się tych ssaków z ogrodu.