Celiakia i jej diagnostyka

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Celiakia i jej diagnostyka

Jedzenie jest jednym z najprzyjemniejszych aspektów naszego życia. Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy oraz produkty żywnościowe, które mógłby spożywać na okrągło. Niestety, nie zawsze to, co smaczne, jest zdrowe dla naszego organizmu. Najboleśniej przekonują się o tym osoby cierpiące na nietolerancje pokarmowe, które często muszą odstawić swoje ulubione produkty, by nie wywołać reakcji alergicznej niebezpiecznej dla zdrowia.

Badania pozwalające wykryć celiakię

badanie na celiakięNietolerancja pokarmowa to przypadłość, która objawia się reakcją alergiczną organizmu na pewne typy produktów, które zawierają alergeny. Obecnie coraz więcej mówi się o nietolerancji glutenu, a także o chorobie, która objawia się w ten właśnie sposób – celiakii. Cierpiące na nią osoby nie mogą spożywać żadnych produktów zawierających gluten, muszą więc zrezygnować z wszelkich potraw zawierających mąkę pszenną czy też żytnią. Świadomość społeczna na temat tej choroby stale wzrasta, co przekłada się również na ilość badań wykonywanych pod kątem celiakii. Jej diagnostyka nie opiera się jednak na pojedynczym badaniu, lecz jest całym kompleksem działań podejmowanych przez lekarzy i osoby pracujące w laboratoriach. Badanie na celiakię obejmuje między innymi badania genetyczne, a także histopatologiczne jelita cienkiego, gdyż to właśnie tam pojawia się groźny stan zapalny po spożyciu glutenu. Osoby, u których podejrzewa się celiakię, poddawane są szczegółowym badaniom, wśród których dużą rolę odgrywa diagnostyka genetyczna. Okazuje się bowiem, że to, czy zachorujemy na celiakię, czy też nie, jest zapisane w naszym materiale genetycznym. Jeśli w naszej rodzinie pojawiły się przypadki zachorowań na tę chorobę, warto zbadać własne predyspozycje genetyczne pod tym kątem. Dzięki temu dużo prościej będzie nam wdrożyć działania mające zapobiegać groźnym dla zdrowia, a nawet i życia chorobom. Obecnie osoby chore na celiakię mogą cieszyć się z wizyt w restauracjach czy cukierniach tak samo, jak zdrowi członkowie społeczeństwa, gdyż świadomość społeczna na temat nietolerancji glutenu jest coraz wyższa. Kluczową sprawą jest jednak wiedza na temat własnego stanu zdrowia, co pomogą ustalić kompleksowe badania.

W dzisiejszych czasach dużo prościej nam jest wykrywać i leczyć wiele chorób i przypadłości. Wysoki poziom rozwoju medycyny pozwala na wczesne wykrywanie nietolerancji pokarmowych oraz wdrażanie leczenia. Dzięki temu osoby dotknięte tymi przypadłościami mogą cieszyć się życiem na równi ze swoimi zdrowymi krewnymi i znajomymi. Badania genetyczne pozwolą ustalić stan naszego zdrowia i dobrać sposób postępowania do konkretnego przypadku.