Beton natryskowy – co warto o nim wiedzieć?

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Beton natryskowy – co warto o nim wiedzieć?

Aby nadać istniejącej powierzchni betonowej dekoracyjny wygląd, możliwe jest nakładanie specjalnej kolorowej, utwardzonej mieszanki poprzez natrysk na istniejące powierzchnie betonowe. Skutkuje to antypoślizgową, teksturowaną, malowaną powierzchnią o wysokiej odporności na ścieranie, zabezpieczoną przed środowiskiem, nie wchłania wilgoci i tłuszczu, a przez to łatwą w utrzymaniu.

Jak nałożyć beton natryskowy?

najtrwalszy beton natryskowyTechnologia betonu natryskowego polega na stosowaniu barwników kwasowych, po nałożeniu których w kilku warstwach zachodzi reakcja chemiczna, która zmienia kolor powierzchni i jej strukturę. Barwniki są natryskiwane, ale do stworzenia dodatkowej dekoracji można użyć taśmy maskującej. Na starannie przygotowaną powierzchnię betonu za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego nakłada się materiał, który składa się z dwóch składników i jest to sucha mieszanka oraz składnik klejący do rozcieńczania suchej mieszanki. Nakładana jest warstwa w gruboziarnistych frakcjach i pokrywa ona około siedemdziesiąt procent powierzchni. Natychmiast po spryskaniu końcówki natryśniętych ziaren wygładza się ręczną stalową pacą w celu usunięcia spiczastych końcówek i nadania powierzchni wyrazistej faktury. Następnego dnia powierzchnia jest dokładnie zamieciona w celu usunięcia luźnych cząstek i pomalowana wałkiem na żądany kolor przy użyciu betonu natryskowego. Tak więc przy użyciu tej technologii można stworzyć jednobarwną teksturowaną powierzchnię, aby wprowadzić urozmaicenie, można stworzyć efekt płyt chodnikowych, jeśli przed natryskiem naklei się taśmę maskującą w postaci różnych geometrycznych kształtów na powierzchnię betonu. W tym celu konieczne jest użycie specjalnej taśmy, która jest wzmocniona nylonową nicią, ponieważ mieszanka szybko się wiąże i zwykłej taśmy nie da się usunąć. Najtrwalszy beton natryskowy pozwala stworzyć wielobarwną powłokę i za pomocą szablonów uzyskać efekt cegieł, kostki brukowej lub płyt chodnikowych o różnych kształtach. Powłoka z takiego betonu nie zmienia swoich właściwości i koloru pod wpływem słońca i mrozu, zmian temperatury, nie pęcznieje i nie zapada się w przeciwieństwie do kostki brukowej. Dodatkowo nie ulega wietrzeniu i nie pyli się, a ponadto ma dużą wytrzymałość.

Mówiąc o betonie, wyobrażamy sobie szarą i nudną masę pozbawioną wyrazu, słynącą ze swoich właściwości, ale bynajmniej nie z wyglądu. Szerokie spektrum zastosowań tego popularnego materiału w budownictwie i architekturze krajobrazu skłoniło projektantów do myślenia o poprawie właściwości dekoracyjnych betonu. Dziś beton natryskowy to jedna najciekawszych metod architektonicznych.