Bariery chronią zdrowie i życie ludzkie

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Bariery chronią zdrowie i życie ludzkie

 

Na trasach publicznych panuje wzmożony ruch co jest spowodowane zwiększeniem ilości aut. Sytuacja gospodarcza oraz wzrost zamożności społeczeństwa sprawia bowiem, że wiele osób decyduje się na kupno własnego środka transportu, którym jest właśnie samochód. Dzięki temu mogą one przemieszczać się w komfortowych warunkach z przysłowiowego punktu A do punktu B. Niemniej jednak wzrost natężenia ruchu sprawia, że zarządcy dróg muszą odpowiednio rozbudowywać infrastrukturę w celu zapewnienia jak największego poziomu bezpieczeństwa kierujących.

Sposoby zwiększenia bezpieczeństwa na drogach

bariera ochronna drogowaDotyczy to zarówno nowych dróg jak i również odpowiedniego oznakowania poziomego, pionowego czy sygnalizacji. Oprócz tego dostępne są również elementy mające zapewnić bezpieczeństwo w momencie wystąpienia zdarzeń nieprzewidzianych. Jednym z nich jest na przykład bariera ochronna drogowa, która jest stosowana w miejscach gdzie przejechanie na przeciwległy pas ruchu zagraża bezpieczeństwu. Obszar zastosowań to między innymi: wiadukty oraz nasypy, gdzie blisko drogi mogą znajdować się obiekty stałe takie jak chociażby słupy. Kolizja z nimi może być szczególnie niebezpieczna i groźna. Prawidłowo zaprojektowane zabezpieczenie powinno: uniemożliwić przejazd na przeciwległy pas ruchu, wyprowadzić pojazd na bezpieczny pas ruchu, powodować podczas kolizji jak najmniejsze uszkodzenia czy w sposób jasny i czytelny oznaczać zewnętrzną krawędź drogi. Jak widać element ten pełni bardzo ważną rolę jeśli chodzi o bezpieczeństwo uczestników ruchu. Właśnie dlatego powinien on posiadać odpowiednie homologacje i atesty dopuszczające go do obrotu. W tym celu producent danej bariery musi zlecić wykonanie stosownych badań, których pozytywny wynik będzie podstawą do wydania stosownych dokumentów. Warto dodać, że elementy takie można zakupić za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów internetowych jak i również bezpośrednio od producenta. Niemniej jednak w drugim przypadku zamówienie musi być całkiem spore. Tylko w takiej sytuacji możliwe jest wynegocjowanie bardziej atrakcyjnych warunków handlowych niż przy zamówieniu ze sklepu.

Producent bowiem udziela rabaty odbiorcom hurtowym dzięki czemu spada cena jednostkowa zakupu. Jak widać bezpieczeństwo uczestników ruchu jest obecnie jedną z najważniejszych wartości podczas projektowania nowych odcinków dróg. Dotyczy to w szczególności miejsc, gdzie istnieją zabudowy takie jak mosty czy nasypy. Niemniej jednak konieczność stosowania dodatkowych środków zabezpieczeń panuje również na drogach szybkiego ruchu takich jak na przykład autostrady. Koniecznym jest tam stosowanie dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo.