Automatyka budowlana – domy przyszłości

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Automatyka budowlana – domy przyszłości

 

Niewielu znane są pojęcia takie jak Smart Metering. Pojęcie to znane jest w większości tylko osobom, które mają do czynienia z branżą budowlaną. Dzisiaj bardzo ważne jest, aby budynki były efektywne pod każdym względem. Szczególnie ważna jest efektywność energetyczna nowo powstających budowli. Aby zagłębić się w ten temat warto skorzystać z rad fachowców lub skorzystać ze źródeł internetowych. W sieci nie brakuje blogów poświęconych temu tematowi. Inwestorzy zatem znając zalety tych zastosowań coraz częściej się na nie decydują. 

Obszary stosowania automatyki budowlanej

zaawansowana automatyka budowlanaDostępne na rynku systemy wspomagające funkcjonowanie nowoczesnych domów są w stanie zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkownikom budynków. Dopasowują one głównie pracę urządzeń i innych systemów zarządzania poszczególnymi instalacjami i sprzętami, do oczekiwań użytkownika. Zaawansowana automatyka budowlana pozwala w całkowicie kontrolować wszystkie procesy zachodzące w domu. Dostarcza również monitoring tych procesów oraz poszczególnych parametrów urządzeń. Zaawansowane systemy monitorują oraz rejestrują następujące zdarzenia. Są one w pełni kompatybilne z systemami sygnalizacji włamania i napadu oraz systemami przeciwpożarowymi. Jest to tylko część funkcji jakie te urządzenia oferują użytkownikowi. W przypadku budynków większych, na przykład powierzchni biurowych, systemy te są zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem, który nosi nazwę Business Managment System, w skrócie BMS. Dostęp mogą do niego uzyskać wszystkie uprawnione osoby również za pomocą internetu. Zarządzanie tego typu systemami użytkownikom szybko wchodzi w krew, do tego stopnia, że często nie mają świadomości iż korzystają z tak zaawansowanych technologii zarządzania. Systemy te stosowane są już od wielu lat w dużych budynkach użytku publicznego i wciąż są udoskonalane. Dzisiaj coraz częściej na tego typu systemy decydują się indywidualni inwestorzy na przykład w domkach jednorodzinnych. Systemy te są przede wszystkim niezawodne.

Powodem dla którego coraz większa liczba inwestorów decyduje się na instalowanie tego typów systemów jest wspomaganie efektywności energetycznej. Automatyka budynków pozwala na optymalizowanie kosztów eksploatacji, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne ze względów na ochronę środowiska. Systemy te uwzględniają również korzystanie ze źródeł alternatywnych. Energia elektryczna i cieplna w budynkach pochodząca ze źródeł alternatywnych w najbliższym czasie stanie się elementem obligatoryjnym.