Aranżacyjny styl loftowy

Dzięki nam dostaniesz skrzydeł!

Aranżacyjny styl loftowy

Styl loftowy bez wątpienia kojarzy nam się z wszechstronnie panującą surowością, minimalizmem, prostotą oraz oszczędnością formy i niesionego przekazu. Do niedawna styl ten podporządkowany był celom użytkowym w wielkich fabrykach i licznych zakładach przemysłowych. W dzisiejszych czasach stanowi jednak swoisty manifest artyzmu i niczym nieskrępowanej wolności. Styl loftowy wniósł z pewnością na salony powiew świeżości, a urządzenie naszego wnętrza w tej konwencji, nie powinno przysporzyć nam żadnego problemu.

Jaki jest przepis na loftowy styl?

loftowe szafki rtvStyl loftowy nazywany jest także stylem industrialnym bądź przemysłowym. Swoje źródło posiada w ogromnych, opuszczonych i niejednokrotnie zaniedbanych budynkach fabrycznych rodem z XX w. Na skutek panującej ówcześnie recesji gospodarczej, na rynek amerykański zaczęło napływać mnóstwo budynków, pełniących niegdyś rolę warsztatów lub hal produkcyjnych. Panowały w nich niekorzystne warunki, jednak cechowały się niskimi cenach. Pustostany szybko przyciągnęły środowiska lokalnych artystów, otwierających w nich swoje pracownie i sale wystawowe. Tak więc zaniedbane pomieszczenia szybko zmieniły się w synonim luksusu i estetycznego wyrafinowania. Co ciekawe, loftowy styl uważany jest obecnie za najmodniejszy kierunek aranżacji wnętrz domu bądź mieszkania. Kojarzy się nam się głównie z pokaźną przestrzenią, bez zbędnych dodatków. Często spotyka się surowo wyeksponowane elementy konstrukcyjne, otulone neutralnymi odcieniami bieli i szarości ścian. Styl loftowy unika ciepłych i przytulnych akcentów. Jeśli interesują nas proste, minimalistyczne rozwiązania, w pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować z wszelkich zdobień i pokaźnych dekoracji wnętrz. Wyposażenie mieszkania w tejże aranżacji także powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Meble w stylu loft mają podkreślać indywidualizm wnętrza, a jednocześnie jego specyfikę. Dlatego najlepiej sprawdzą się modele o prostych wykończeniach, sprawiające wrażenie starych lub zużytych. W miejsce ozdobnych szafek wybierz więc standardowy regał przemysłowy, zamiast szykownego stołu – prosty stół loftowy. Na rynku znajdziemy również loftowe szafki rtv, a nawet lampy loftowe. Wykonane z ciemnego bądź czarnego tworzywa, nadadzą mieszkaniu wyrazistego charakteru.

Aranżując swoje mieszkanie bądź dom w stylu loftowym, należy pamiętać, aby rozmiar mebli był jak możliwie największy, ponieważ duża przestrzeń wnętrza może je znacznie pomniejszyć. Warto zadbać także o najmniejsze szczegóły, które jak wiadomo, tworzą całość. W naszym salonie doskonale sprawdzą się industrialne dekoracje, efektowne zegary, duże lustra, a nawet maszyny pisarskie. Te z pozoru nic nieznaczące elementy, nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter.